Szlak zamków średniowiecznych.

Wakacje trwają, piękny czas aby odpocząć i nabrać siły na resztę roku. Często wybieramy się w ciepłe kraje lub po prostu za granice, nie mając pojęcia jakie piękne miejsca czekają na nas w Polsce, wystarczy tylko je odkryć. Moje dzisiejsze propozycje będą opierać się na pięknych i malowniczych zamkach, które możemy zwiedzić w naszym kraju. Czy wiesz, że na terenie polski znajduje się aż 419 zamków? Turyści więc mają co zwiedzać. W większości są to ruiny zamków, ale jest też kilka perełek, które się zachowało w całkiem dobrym stanie. Bez wątpienia zachwycają nas swą różnorodnością stylów architektonicznych i wyglądem.

Na pierwszym miejscu budowlanych gigantów stoi Zamek Krzyżacki w Malborku. Z pewnością o nim słyszałeś, nie bez przyczyny mówi się o nim, jako o największej górze cegieł od Alp. Do budowy zamku użyto 4, 5mln cegieł. Aby zwiedzić tego zamkowego giganta trzeba dobrych kilku godzin, lecz na pewno nie będziesz żałować. Turyści mogą zobaczyć tu wiele ciekawych rzeczy np. piękne zamki wykonane z bursztynu, zbroje i bronie. Zamek w Malborku to zdecydowany faworyt wśród zamków w Polsce.

Kolejnym pięknym obiektem według mnie jest Zamek Czocha. Zamek został wzniesiony w XIII wieku pod dyktando króla czeskiego Wacława I. Kilka lat później przeszedł w posiadanie Polaków. Krąży o nim wiele legend, jedną z nich jest legenda o Białej Damie o imieniu Gertruda błąkającej po zamku. Zamek Czocha to również wiele historii z czasów II wojny światowej. Na pewno niejednokrotnie widziałeś zamek w produkcjach takich jak „Wiedźmin” czy „Gdzie jest generał. Jest to kolejne miejsce na mapie godne naszej uwagi.

Jeśli resztę wakacji chcesz spędzić zwiedzając piękne zamki, koniecznie wybierz się na zamek Dunajec. Jest to gotycki zamek rycerski powstały w XIII wieku. Pięknie położony zamek w Niedzicy znany też pod nazwą Zamek Dunajec stoi na stromej skale o wysokości 566 m npm. Zamek zachował się prawie w całości. Najstarsza część była budowana z kamienia wapiennego z wysoką kwadratową wieżą to zamek górny. Składa się on z kaplicy, części mieszkalnej i małego dziedzińca ze studnią. Jest to piękna budowla warta zwiedzenia.

Możesz również polubić…