Sarkastyczny – czyli jaki?

Być może zastanawiasz się czasem “co to jest sarkazm?” Jest to słowo używane niezwykle często, w bardzo wielu kontekstach. Pewnie nie raz je słyszałeś i nie raz użyłeś – czy jednak poprawnie? Tego dowiesz się już za chwilę. Na początek rozważań o sarkazmie wypada jednak wspomnieć o jego “młodszej siostrze” – czyli ironii.

Czym jest ironia

Ironia i sarkazm to dwa słowa, które często stosowane są zamiennie. W rzeczywistości nie są to jednak synonimy, choć oczywiście korelacja pomiędzy nimi jest bardzo silna. Czym jest ironia? Co charakteryzuje ironiczną wypowiedź? Czy umiejętność posługiwania się nią w codziennym życiu jest atutem, czy jednak wadą? Ironiczna wypowiedź jest wypowiedzią, którą rozumieć należy na dwóch płaszczyznach. Płaszczyzna dosłowna, czyli dokładne słowa, które padają z naszych ust niewiele mają wspólnego ze stanem rzeczywisty. Mają one jednak podkreślić prawdziwy sens naszej wypowiedzi, który ukrywa się na płaszczyźnie ukrytej. Najlepszym przykładem, który pozwoli to zrozumieć jest powiedzenie “jakie piękne dziś słońce” wówczas, gdy za oknem pada deszcz. Ironia to nie tylko same słowa i ich ukryte znaczenie, to też ton naszego głosu, nasza mimika twarzy i tak dalej. Co jednak wspólnego a ironia z sarkazmem?

Czym jest sarkazm?

Sarkazm to nic innego, jak zwielokrotniona, silniejsza ironia. Wypowiedź, w której zawarte są przeciwieństwa, bardzo często złośliwa, mająca na celu wyśmianie rzeczywistości, kogoś bądź czegoś, absurdów i tak dalej.

 

Możesz również polubić…