Płyta meblowa czy może być wykorzystana w łazience?

Remont w łazience to niemały koszt, który można zminimalizować zastępująć drewno takimi materiałami jak na przykład płyta meblowa. Jednak, czy taka płyta jest dobrym rozwiązanie do pomieszczenia, w którym panuje ogromna wilgoć? Z pewnością użycie płyty zastępczej do drewna pozwoli nie wydać fortuny i zyskać trwałą i wyglądającą świetnie aranżację. Ale czy praktyczną?

Jednym z najprostszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy jest użycie szafek z płyty wiórowej zamiast prawdziwego drewna. Płyta wiórowa składa się z wielu małych cząstek, które są dopasowane do siebie i sklejone razem tworząc arkusz. Jest to materiał wykonawczy znany ze swoich niskich kosztów. Niestety, nie najlepiej sprawdzi się w roli szafek łazienkowych i innych udogodnień do wilgotnego pomieszczenia. W poniższym artykule wytłumaczymy, dlaczego.

W łazience nie ma ucieczki od wody. Tryska ona nie tylko z kranów czy prysznica, ale także unosi się w powietrzu w formie pary i dostaje do każdej wolnej szczeliny. Gorący prysznic tworzy parę, która przenika całą łazienkę z wszystkimi elementami jej wyposażenia. Kąpiąc dzieci możemy też spodziewać się, że pochlapią wodą na około wanny czy umywalki.

Płyta meblowa wchłonie niestety część tej wody. A kiedy tak się stanie i szafki z płyty wiórowej nabiorą wody i wilgoci, jedną z pierwszych rzeczy, jaką zrobią, będzie pęcznienie. Przestaną się przez to domykać i zaczną wyglądać naprawdę nieestetycznie. Ponadto, również szuflady mogą stać się trudne do otwarcia, a całość aranżacji będzie zwyczajnie wyglądać brzydko i nieestetycznie.

Płyta meblowa nie jest też najmocniejszym materiałem. Z biegiem czasu ciężar blatów i innych przedmiotów spowoduje, że płyta może nawet miejscami zwisać. To znacznie osłabi ogólne wsparcie i z pewnością w końcu doprowadzi do pęknięcia. Obwisłość zmieszana z absorpcją wody doprowadzi do szybkiego rozpadu szafek. A szkoda!

Innym problemem z meblami wykonanymi z płyty meblowej w łazience jest rippling. To oznacza kolejny problem z szafkami łazienkowymi. Rippling to zjawisko, gdy płyta wiórowa pęcznieje i tworzy obszary falistego falowania. Podczas gdy wygląda to źle samo w sobie, prawdziwym problemem jest to, że może sprawić, iż blaty łazienkowe i podłogi staną się nierówne. Z biegiem czasu, falowanie sprawia też, że blaty i podłogi nie są już równe.

Jednym z powodów, dla których ludzie używają płyt wiórowych jest koszt. Ale nie sprawdza się to w łazienkach i pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Nie da się zaprzeczyć, że początkowy koszt użycia płyty wiórowej jest niższy niż innych materiałów, ale również szybciej ją wymienisz, bo ulegnie zniszczeniu.

Możesz również polubić…