Płyta meblowa czy może być wykorzystana w łazience?

Remont w łazience to niemały koszt, który można zminimalizować zastępująć drewno takimi materiałami jak na przykład płyta meblowa. Jednak, czy taka płyta jest dobrym rozwiązanie do pomieszczenia, w którym panuje ogromna wilgoć? Z pewnością użycie płyty zastępczej do drewna pozwoli nie wydać fortuny i zyskać trwałą i wyglądającą świetnie aranżację. Ale czy praktyczną?

Jednym z najprostszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy jest użycie szafek z płyty wiórowej zamiast prawdziwego drewna. Płyta wiórowa składa się z wielu małych cząstek, które są dopasowane do siebie i sklejone razem tworząc arkusz. Jest to materiał wykonawczy znany ze swoich niskich kosztów. Niestety, nie najlepiej sprawdzi się w roli szafek łazienkowych i innych udogodnień do wilgotnego pomieszczenia. W poniższym artykule wytłumaczymy, dlaczego.

W łazience nie ma ucieczki od wody. Tryska ona nie tylko z kranów czy prysznica, ale także unosi się w powietrzu w formie pary i dostaje do każdej wolnej szczeliny. Gorący prysznic tworzy parę, która przenika całą łazienkę z wszystkimi elementami jej wyposażenia. Kąpiąc dzieci możemy też spodziewać się, że pochlapią wodą na około wanny czy umywalki.

Płyta meblowa wchłonie niestety część tej wody. A kiedy tak się stanie i szafki z płyty wiórowej nabiorą wody i wilgoci, jedną z pierwszych rzeczy, jaką zrobią, będzie pęcznienie. Przestaną się przez to domykać i zaczną wyglądać naprawdę nieestetycznie. Ponadto, również szuflady mogą stać się trudne do otwarcia, a całość aranżacji będzie zwyczajnie wyglądać brzydko i nieestetycznie.

Płyta meblowa nie jest też najmocniejszym materiałem. Z biegiem czasu ciężar blatów i innych przedmiotów spowoduje, że płyta może nawet miejscami zwisać. To znacznie osłabi ogólne wsparcie i z pewnością w końcu doprowadzi do pęknięcia. Obwisłość zmieszana z absorpcją wody doprowadzi do szybkiego rozpadu szafek. A szkoda!

Innym problemem z meblami wykonanymi z płyty meblowej w łazience jest rippling. To oznacza kolejny problem z szafkami łazienkowymi. Rippling to zjawisko, gdy płyta wiórowa pęcznieje i tworzy obszary falistego falowania. Podczas gdy wygląda to źle samo w sobie, prawdziwym problemem jest to, że może sprawić, iż blaty łazienkowe i podłogi staną się nierówne. Z biegiem czasu, falowanie sprawia też, że blaty i podłogi nie są już równe.

Jednym z powodów, dla których ludzie używają płyt wiórowych jest koszt. Ale nie sprawdza się to w łazienkach i pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Nie da się zaprzeczyć, że początkowy koszt użycia płyty wiórowej jest niższy niż innych materiałów, ale również szybciej ją wymienisz, bo ulegnie zniszczeniu.

Może Ci się również spodoba