Moje cztery liczby

Pewnie czasami spotykasz się z słowami, które nie za bardzo rozumiesz. Szczególnie zdarza się tak, kiedy mówimy o wiedzy specjalistycznej z jakiegoś zakresu. Często problemy sprawiają kwestie informatyczne. Tym razem zajmiemy się IP – co to jest ?
IP to protokół komunikacyjny. Co to znaczy ? Wyobraź sobie, że musisz znaleźć w internecie jakąś informację. Wpisujesz w wyszukiwarkę hasło. I za chwilę otrzymujesz odpowiedź. Dzieje się tak, ponieważ na stronach, które odwiedzamy, zostawiamy swój identyfikator, czyli właśnie adres IP. Dzięki temu system wie od jakiego użytkownika otrzymał zapytanie i gdzie skierować właściwą odpowiedź. Dlatego też adres IP jest niezwykle ważny w prawidłowym funkcjonowaniu internetu i przekazywaniu informacji.

Moje IP to cztery liczby, które oddzielone są od siebie kropkami. Przykładowe IP zapisane jest tak: 192. 168. 23. 02. Liczby w adresie IP mieszczą się w zakresie od 0 do 255. Swoje IP możemy sprawdzić sami. Sposób w jaki to zrobimy, zależy od tego, czy chcemy wiedzieć jakie jest IP publiczne, czy IP prywatne. Wtedy dopiero dostosowujemy metodę odnajdowania naszego identyfikatora.

Możesz również polubić…