Kursy foto Wrocław. Podstawowe pojęcia fotograficzne – ISO. Jakie ISO w aparacie?

Zaczynasz przygodę z fotografią i szukasz sposobu, jak zdobyć podstawową wiedzę, która umożliwi wykonywanie dobrych zdjęć? Warto pójść na np. kursy foto Wrocław. Tego typu zajęcia odbywają się w wielu miastach. Dają wiedzę i wskazówki jak fotografować. Trzeba zacząć od poznania sprzętu, którym dysponujemy. Jednym z parametrów, o którym trzeba wiedzieć jest ISO.

Co to jest ISO? Jakie ISO w aparacie jest największe?

Wartość ISO określa poziom wrażliwości matrycy naszego aparatu na światło. Razem z przysłoną oraz czasem naświetlania wpływają na odpowiednie naświetlenie naszego zdjęcia. We współczesnym sprzęcie osiąga ono często wartości nawet 3200.

kursy foto Wrocław. Jakie ISO wybrać do jakich ujęć?

Niestety, im wyższe ISO wybierzemy, tym niższej jakości będzie otrzymane zdjęcie. Wyższe wartości przydają się przy zdjęciach obiektów w dynamicznym ruchu lub takich, gdzie z jakichś powodów chcemy zrezygnować z użycia lampy błyskowej. Jednak zawsze odbywać się to będzie kosztem jakości. Pojawią się nieestetyczne szumy i zakłócenia, czyli ziarno cyfrowe), pogorszy się kolorystyka, kontrasty oraz ostrość. Miejmy to na uwadze, planując ujęcia.

 

Możesz również polubić…