Jaki filtr szary wybrać? Do czego potrzebny jest filtr szary?

Zakupiłeś bardzo dobry aparat, o wysokich wartościach ISO oraz bardzo jasnym obiektywie? A co zrobić, kiedy ilość światła wokół będzie tak duża, że nijak nie pomoże ustawienie nawet najniższej dostępnej przysłony? Warto wówczas zdecydować się na filtr szary.

Co to jest i jaki filtr szary wybrać?

Mówiąc najprościej filtr szary to filtr, który ma za zadanie ograniczanie ilości światła, które trafia do obiektywu. Efektu tego nie można niestety zastąpić żadnym programem graficznym w procesie postprodukcji. Filtr to konieczność, która nie wpływa jednak na zmianę kolorystyki naszego zdjęcia ani inne jego parametry. Produkowane są różne wersje filtrów, oznaczane jako NDx2 (przepuszcza dwa razy mniej światła), NDx3 (przepuszcza trzy razy mniej światła) itd.

Trzeba zdecydować się jaki będzie nam potrzebny do działania i wówczas jaki filtr szary kupić.

W jakich sytuacjach ma on zastosowanie? Przyda się, gdy robimy zdjęcie w plenerze w pełnym słońcu, gdy wokół jest za dużo światła sztucznego lub chcemy uwiecznić piękny, zimowy pejzaż. Ponadto może pomóc w pokazaniu ruchu na zdjęciu lub uzyskaniu małej głębi ostrości.

Filtr szary to mały przedmiot o wielkiej wartości i wielorakim zastosowaniu, który każdy fotograf powinien mieć w swoim wyposażeniu.

 

Możesz również polubić…